saadet

Kötülük kök salıyor –Burak Kıllıoğlu

Kötülük kök salıyor            –Burak Kıllıoğlu

Kötülük kök salıyor Geçmişe duyduğumuz özlemin nedenlerinden birisi bugüne nazaran daha bir sağduyunun ve hoşgörünün hakim olması, toplumun bu kadar kutuplaşmamasıysa eğer, bir diğer nedeni de “insandaki bozulmanın” bugünkü kadar olmamasıdır muhakkak. “devir kötü” diye başlayan ve muhtemelen her devirde en başlıca serzeniş nedenlerinden birisi olan bu sitem, bu devirde bir de “insanın bozulması”ndaki hızlanmayla […]

30 Haziran 2017 Cuma - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Kötülük kök salıyor

Geçmişe duyduğumuz özlemin nedenlerinden birisi bugüne nazaran daha bir sağduyunun ve hoşgörünün hakim olması, toplumun bu kadar kutuplaşmamasıysa eğer, bir diğer nedeni de “insandaki bozulmanın” bugünkü kadar olmamasıdır muhakkak. “devir kötü” diye başlayan ve muhtemelen her devirde en başlıca serzeniş nedenlerinden birisi olan bu sitem, bu devirde bir de “insanın bozulması”ndaki hızlanmayla korkutuyor artık.
İnsandaki bozulma olmasa, muhtemelen “devri kötü” de denmeyecektir. Ancak bu bozulma, öylesine bir ivme kazanıp öylesine pervasız bir hal almış durumda ki, beylik tabirle değil gerçek manasıyla insanı ürkütmektedir.
İnsanın olduğu yerde umut olduğu gibi barbarlık da, insafsızlık da, barbarlık da vardır maalesef ve bu çağın insanı da ne kadar bencilleşirse o kadar da insanlıktan çıkabilmektedir.
Gazetelerin 3. Sayfaları öteden beri adli vakaların, cinayetlerin, kazaların duyurulduğu yerler olurken, bir tür toplumsal turnusol kağıdı gibi bir işlev de görmekteydi. Bugün artık bu sayfalarda yer alan haberler, akla, mantığa, insafa, vicdana, insanlığa sığması mümkün olmayan iğrençlikte ve vahşilikte artmaktadır her geçen gün.
Rehabilite olması, topluma kazandırılması için ceza verilen, hapse konan kimselerin çıkar çıkmaz daha da vahim suçlara bulaşması kimseyi şaşırtmıyor artık. İnsan öldürmeyi, tavuk boğazlamak kadar bile ciddiye almayan, böylesi bir suç ve günahtan zerre çekinmeyen insanlar etrafımızda geziniyor. İnsanların malına, canına, ırzına, namusuna kastetmekten adeta zevk alan tipler türedikçe türüyor, arttıkça artıyor. Toplumsal ölçekte bir insani kriz” yaşıyoruz aslında. İşin kötüsü zerre kadar da umursamıyoruz bunu. Asıl tehlike budur.
Televizyondaki dizilerden, seviyesiz ve bayağı (güya) yarışmalardan insanların payına ne düşecek insaniyet namına? Yasak aşkın, zinanın, düzenbazlığın, fitne çıkarmanın, dedikodu ve gıybetin, ahlaksızlık ve rezilliğin ana temayı oluşturduğu yapımların halk tabiriyle “sapıklar” üretmesi doğal değil mi?
Veyahut yarışmacı diye bulunup getirilmiş bayağı tiplerin, haftalarca aylarca birbirileriyle tabiri caizse “it gibi” dalaşması, “ders almayıp ders vermesi” saçmalıkları, izleyici kitlesine ne katacak? Fındık kabuğunu doldurmayan saçmalıklar için “had bildiren”, “kafa koparan” lümpenleri örnek alanlar, günlük yaşamın “it kopuğu” olmaktan başka ne işe yarayacak?
İlave bir çabaya, derinlikli gözlemlere gerek bile yok artık. Basından takip edilebilecek kadar yanı başımızda giderek büyüyen bir kötülük var ve bizi de kuşatıyor iyice. Üç tane kız çocuğu parkta, kendi hallerinde bisiklete biniyorlar ve bir tanesinin arkasından yaklaşan bir insan suretindeki mahlukat, elindeki parke taşıyla kızcağızın başına arkadan olanca gücüyle vuruyor. Alenen adam öldürmeye teşebbüs yani! Oyun oynayan bir çocuğun hayatına kasteden bir esfel-i safilin! Ve bu mahlukat, başka bir vukuatı sebebiyle, otobüste cinsel tacizde bulunduğu için gözaltına alınıyor ve bırakılıyor! İnsanın aklının, mantığının durduğu, vicdanının iflas ettiği bir an! Bu gidişat nereye!
Bir başka görüntü, daha taze taze… Bir yaşlı adam, arabasının arkasına bağladığı bir köpeği kızgın asfalt üzerinde sürükleyerek bir yere götürüyor. Neyse ki, insanlığını yitirmemiş delikanlılar hem görüntüyü kaydediyorlar hem de jandarma çağırarak köpeği eziyetten kurtarıyorlar. Boşuna denmemiş demek; hayvanların bir dini olsaydı, şeytanı insan suretinde hayal ederlerdi diye!
Başka belaya, musibete gerek kalmıyor. Kötülük, giderek ve mütemadiyen yayılıyor, kök salıyor, her yanımızdan sarmalıyor bizi! Kimsenin umurunda bile değil!

Yorumlar kapatıldı.

iPortal Kodlayan: Özer Gül