saadet

Masada kalmasın

Masada kalmasın

Masada kalmasın Eklenme Tarihi: 29.06.2017 11:18 Şehit kanıyla alınan Kıbrıs, bugünlerde en kritik pazarlıkların odak noktasında… Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Rum tarafı aynı anda bastırıyor… Türk tarafı ise asker çekmek başta olmak üzere birçok talebe sıcak bakıyor. 7 Temmuz’da sonuçlanması beklenen görüşmelerin sonunda Kıbrıs’ın tamamen elden gitme tehlikesi kapıda bekliyor. Masadan kalkıldığında ise Türkiye’nin […]

29 Haziran 2017 Perşembe - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Masada kalmasın
Eklenme Tarihi: 29.06.2017 11:18

Şehit kanıyla alınan Kıbrıs, bugünlerde en kritik pazarlıkların odak noktasında… Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Rum tarafı aynı anda bastırıyor… Türk tarafı ise asker çekmek başta olmak üzere birçok talebe sıcak bakıyor. 7 Temmuz’da sonuçlanması beklenen görüşmelerin sonunda Kıbrıs’ın tamamen elden gitme tehlikesi kapıda bekliyor. Masadan kalkıldığında ise Türkiye’nin elinde Kıbrıs diye bir kara parçası kalmayabilir.

epostayazdırzoom+zoom-
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, Le Regent Kongre Merkezi’nde sırasıyla Rum lideri NikosAnastasiadis, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Birinci Başkan Yardımcısı FransTimmermans, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Yunanistan Dışişleri Bakanı NikosKotzias ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kapıda karşıladı. Garantör ülkelerden İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise önceki gün katıldığı akşam yemeğinin ardından İngiltere’ye dönerken, konferansta bu ülkeyi Kıbrıs Özel Temsilci JonathanAllen’in temsil ettiği öğrenildi. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, günün ilk toplantısının ardından bugün TSİ 15.30’da basın toplantısı düzenleyecek. Öte yandan toplantının yapıldığı İsviçre’nin dünyaca ünlü kayak merkezlerinden Crans-Montana’da polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Orduya ait helikopterler konferansın yapıldığı bölge üzerinde uçtu. BM’den alınan bilgiye göre, konferansa 60 civarında uluslararası gazeteci akreditasyon yaptırdı. Adada kapsamlı çözüme ulaşılması hedefiyle geçen ocak ayında Cenevre’de düzenlenen ilk oturumla başlayan konferansın yeni oturumu öncesi Akıncı, Anastasiadis, Çavuşoğlu, Johnson, Kotzias ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi FedericaMogherini ile müzakere heyetleri dün akşam yemeğinde buluşmuştu. Eide, BM’de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Konferansı’nın adada çözüm için “en büyük şans” olduğunu ama “son şans” olmadığını ifade ederek “Bu emsalsiz bir fırsat. Eğer bu fırsat kaçırılırsa son derece üzüntü verici bir durum olacak.” değerlendirmesinde bulunmuştu. BM, 9 Haziran’da aldığı kararla Kıbrıs müzakerelerinin KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lideri NikosAnastasiadis’in yanı sıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile gözlemci olarak AB’nin katılımıyla 28 Haziran’da Cenevre’de tekrar başlayacağını duyurmuştu.

TÜRKİYE ASKER ÇEKMEYE HAZIR

Kıbrıs medyası, İsviçre’nin Cenevre kentinde bu ay sonunda düzenlenecek 2. Kıbrıs garantörler zirvesi öncesinde, garantör ülkeler Türkiye ve Yunanistan ile Rum yönetimi ve Kuzey Kıbrıs’ın BM’ye yazılı olarak verdikleri asker konusunda resmi tutumlarıyla ilgili bir dizi iddiada bulunmuştu. Rum Politis gazetesine göre, Türkiye ocakta ilki toplanan zirvede, adaya müdahale hakkı tanıyan garantörlük sisteminin korunmasını istedi, adadaki asker sayısını ise yüzde 80 azaltmayı taahhüt etti.

GÜVENLİK VE GARANTİLER KONUŞULDU
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs Konferansı’nın ilk görüşmenin ardından katıldığı basın toplantısında, “Yapıcı ve iyi bir başlangıç yaptık” dedi. Eide, toplantıda güvenlik ve garantiler konusuna değindiklerini belirtti.

Masada bulunan talepler… Rumlar garantör istemiyor

Türkiye: 1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti kurulurken oluşturulan garantörlük anlaşması aynen kalsın. Adada kalacak Türk askerinin gerekli olup olmadığı ya da tamamen çekilmesi konularında karar vermek için geçiş süreci olsun.

KKTC: Türkiye sadece yeni federal Kıbrıs’taki Türk kurucu devletinin garantörü olsun. Kıbrıs Türk devletinin meclis çağrısıyla çok ciddi güvenlik ihlalleri durumunda Türkiye adaya müdahale edebilsin. Belirli birkaç yıllık sürelerde, adadaki yabancı askerlerin varlığı ve çekilmeleri konusu gözden geçirilsin. Askerin çekilmesi için belirli bir mühlet olmasın.

Yunanistan: Garantörlere adaya tek yanlı müdahale hakkı veren garantörlük anlaşması lağvedilsin. Türkiye, Yunanistan ve yeni Kıbrıs dostluk anlaşması imzalasın ve adadaki askerlerin tümü çekilsin, yerine çokuluslu polis gücü gelsin.

Rum yönetimi: 1960’tan bu yana uygulanan garantörlük sistemi lağvedilsin. Anlaşma BM Güvenlik Konseyi’nin özel bir kararıyla garanti altına alınsın. Türkiye, Yunanistan ve yeni Kıbrıs, adayı dış tehditlerden korumak için dostluk anlaşması imzalasın. Adaya belirli bir süre çokuluslu polis gücü gelsin.

Yorumlar kapatıldı.

iPortal Kodlayan: Özer Gül