saadet

Neden kendi otomobil markamız yok?

Neden kendi otomobil markamız yok?

Neden kendi otomobil markamız yok? Türkiye’nin kendi üretimi diyebileceğimiz bir otomobil markası var mı? Yok… Türkiye’nin kendisine aittir diyebileceğimiz bir uçak markası var mı? Yok… Türkiye’nin kendisinin yaptığı bir helikopter markası var mı? Yok… Kısacası, Türkiye’nin kendisine ait bir ağır sanayi ürünü ve hamlesi yok… İlgili bakan açıklama yapıyor… 2019 yılında yerli otomobilin trafikte olacağı […]

29 Haziran 2017 Perşembe - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Neden kendi otomobil markamız yok?

Türkiye’nin kendi üretimi diyebileceğimiz bir otomobil markası var mı? Yok… Türkiye’nin kendisine aittir diyebileceğimiz bir uçak markası var mı? Yok… Türkiye’nin kendisinin yaptığı bir helikopter markası var mı? Yok…
Kısacası, Türkiye’nin kendisine ait bir ağır sanayi ürünü ve hamlesi yok… İlgili bakan açıklama yapıyor… 2019 yılında yerli otomobilin trafikte olacağı müjdesini veriyor. Ölme eşeğim ölme, yaz gelince yeşil yonca yersin. Maalesef, Türkiye’nin kalkınma politikaları, sadece memlekete duble yol yapma mantalitesinden öteye gidemedi. Kalkınma olabilmesi için Türkiye’nin her tarafını bir ipek böceği kozası gibi örecek ağır sanayi hamlesini başlatabilmek gerekiyor. Bunu da iktidar ve iktidar ortağı olduğu dönemlerde Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ülke nasıl yönetilir, nasıl Anadolu’nun her köşesine bir fabrika yapılır açık açık göstermişti. Hatta onun da içinde olduğu devrim arabalarının yapım sürecinin nasıl yürüdüğünü çok iyi biliyoruz. Eğer o dönemde devrim arabalarıyla ilgili eleştirel mülahazalar, katkıya dönebilmiş olsaydı, belki de yıllar öncesinden bizim de bir otomobil markamız olacaktı.
Her zaman anlattığımız bir anekdot vardır: Milli Görüş’ün iktidarda olmadığı dönemlerde memleketin bir ihtiyacı olduğunda devletlülerimiz derlerdi ki, “Alalım…” Milli Görüş’ün iktidar ortağı olduğu dönemlerde ise bir şey lazım geldiğinde değişen zihniyet şu olmuştur, “Yapalım…” Bugün ise iktidarda bulunan AK Parti’nin temel mantalitesi ise şu olmuştur, “Satalım…”
Bayram ekranlarında izlediğim Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras, Türkiye’de çok büyük bir sanayi hamlesinin bugünkü zihniyetle yapılamayacağını açık açık anlatıyordu. KOBİ’ler olmazsa olmazımız, her şeyimiz ama ağır sanayi hamlesi bugünkü KOBİ mantığıyla çözülebilecek bir mesele değil.
Türkiye’de günden güne artan işsizlik oranlarını düşürebilmek, iş, aş ve istihdam imkanı oluşturabilmek de bugünkü sanayi prototipiyle halledilebilecek bir konu değil. İşsizlik oranı sürekli artıyor, TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre yüzde 12.5’i aşmış durumda. Resmi olan rakamlara göre eğer karşımızda bu karanlık ve ağır tablo çıkıyorsa, resmi olmayan rakamlara göre ise yüzde 20’nin üzerinde bir karanlık tablo ile karşı karşıyayız demektir.
Türkiye’de işsizliği eritebilmenin tek yolu, Anadolu’nun her köşesine en az 100 personel çalıştıracak seri şekilde fabrikalar açmak gerekmektedir. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, zaman zaman işverenlerle bir araya geldiğinde, “istihdam kampanyaları” açıklıyor ama, taşın altına sadece işverenlerin elini sokmasını bekliyor. Devlet ise tası tarağı toplamış, elindeki verimli, stratejik, karlı tüm kurumları özelleştirerek yan gelip yatma derdine düşmüş.
Kendimize ait hiçbir markamız yok… Katma değeri yüksek ürünleri hep dışarıdan ithal ediyoruz.
Türkiye’nin kalkınabilmesi için öncelikle katma değeri yüksek ürünleri üretebileceğimiz bir hamleyi ta başından gözden geçirerek hayata aktarmamız gerekiyor. Amerika’da katma değeri yüksek ürünleri oluşturmak, ortaya koymak için “Silikon Vadisi” denilen bir yüksek teknolojiyi kullanan AR-GE merkezi var. Bizim de bu noktada yüksek katma değerli ürünleri bulmak, buluşturmak ve nihai tüketiciyle buluşturabilmek için acilen bir Silikon Vadisi’ne ihtiyacımız var.
Öyle değil mi?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Nedim Odabaş

Yorumlar kapatıldı.

iPortal Kodlayan: Özer Gül